ZAGREB FILM FESTIVAL
19.-26.10.2014.
12

XII. ZAGREB FILM FESTIVAL / NAGRADE

 


Zlatna kolica su nagrada Zagreb Film Festivala, a uz skulpturu autora Nedjeljka Mikca dodjeljuju se i novčana sredstva najboljima.

Zlatna kolica za najbolji dugometražni igrani film
Redatelju najboljeg dugometražnog igranog filma bit će uručena skulptura i 4.000 eura.

Zlatna kolica za najbolji dokumentarni film
Uz skulpturu, redatelju najboljeg dokumentarnog filma bit će uručeno i 1.000 eura.

Zlatna kolica za najbolji kratki igrani film
Uz skulpturu, redatelju najboljeg kratkometražnog igranog filma bit će uručeno 1.000 eura.

Zlatna kolica za najbolji hrvatski film u programu Kockice
Uz skulpturu redatelju najboljeg filma Društvo hrvatskih filmskih redatelja osigurava iznos od 10.000 kuna.

Scenaristička radionica Palunko
Žiri sastavljen od mladih filmaša odabrat će najbolji scenarij, koji osvaja mogućnost realizacije u produkciji Hrvatskog filmskog saveza te mogućnost premijere u konkurenciji Kockice na idućem festivalu.


POBJEDNICI XI. ZAGREB FILM FESTIVALA

Zlatna kolica za najbolji dugometražni film i nagrada u iznosu od 4.000 eura
POGREŠNA DOSTAVA/ THE LUNCHBOX / DABBA
Ritesh Batra / Indija, Njemačka, Francuska , SAD / 2013 / 104' 

Posebno priznanje u dugometražnoj konkurenciji
VIS-À-VIS
Nevio Marasović / Hrvatska / 2013 / 80' 

Zlatna kolica za najbolji kratki igrani film i nagrada u iznosu od 1.000 eura
U AKVARIJU/ IN THE FISHBOWL / IN ACVARIU

Tudor Cristian Jurgiu / Rumunjska / 2013 / 21'

Posebno priznanje u kratkometražnoj konkurenciji
DOLINA KITOVA / WHALE VALLEY / HVALFJORD

Guðmundur Arnar Guðmundsson / Danska, Island / 2013 / 15'

Zlatna kolica za najbolji dokumentarni film i 1.000 eura
KAPETAN I NJEGOV GUSAR / THE CAPTAIN AND HIS PIRATE / DER KAPITÄN UND SEIN PIRAT

Andy Wolff / Njemačka, Belgija / 2012 / 87' 

Posebno priznanje u dokumentarnoj konkurenciji
DRUGI SUSRET / THE SECOND MEETING

Željko Mirković / Srbija / 2013 / 86'

Zlatna kolica za najbolji hrvatski film u programu Kockice i nagrada u iznosu 10.000 kuna
KO DA TO NISI TI / IT`S LIKE THIS ISN`T YOU

Ivan Sikavica / 2013 / 29'

Posebno priznanje u programu Kockice
SRAMI SE / SHAME ON YOU

Daria Blažević / 2013 / 7'

Scenaristička radionica Palunko 1.1
NEDJELJNI PROGRAM
Neven Dužanec
Posebne pohvale: Miloš Milošević za HAUSTOR i Sanja Peršić za STIPE, VOLIM TE!

 


POBJEDNICI X. ZAGREB FILM FESTIVALA

Zlatna kolica za najbolji dugometražni film i nagrada u iznosu od 4000 €
SVI U NAŠOJ OBITELJI / EVERYBODY IN OUR FAMILY
Radu Jude / Rumunjska, Nizozemska / 107'

Zlatna kolica za najbolji kratki igrani film i nagrada u iznosu od 1000 €
POVRATAK / RETURN / HAZARA
Shay Levi / Izrael / 19'

Posebno priznanje u kratkometražnoj konkurenciji
BARBAKAN / THE BARBICAN / BARBAKAN
Bartlomiej Zmuda / Poljska / 21'

Zlatna kolica za najbolji dokumentarni film i 1000 €
SLAUGHTERA NICKA ZA PREDSJEDNIKA / SLAUGHTER NICK FOR PRESIDENT / SLOTERA NIKA ZA PREDSJEDNIKA
Rob Stewart / Kanada, Srbija / 72'

Posebno priznanje u dokumentarnoj konkurenciji
ŽIVOT U SLIKAMA / LIFE IN STILLS
Tamar Tal / Izrael / 58'

Zlatna kolica za najbolji hrvatski film u programu Kockice i nagrada u iznosu 10 tisuća kuna
TERARIJ / TERRARIUM
Hana Jušić / Hrvatska / 24'

Posebno priznanje u programu Kockice
BABYSITTER
Ivan Sikavica / Hrvatska / 20'

HT nagrada publike za najbolji film
DJECA KINSHASE 

Marc-Henri Wajnberg / Belgija, Francuska / 85'

Scenaristička radionica Palunko 10
SMAK SELA
Josip Sunko 
Posebna pohvala: Kristina Vuković za ZUJANJE i Hrvoje Sutlić za EX

POBJEDNICI IX. ZAGREB FILM FESTIVALA

Zlatna kolica za najbolji dugometražni film i 4000 €
MICHAEL
Markus Schleinzer / Austrija / 2011 / 96'

Posebno priznanje u dugometražnoj konkurenciji
RAZMJENA/ THE EXCHANGE / HAHITHALFUT

Eran Kolirin / Izrael, Njemačka / 2011 / 94'

Zlatna kolica za najbolji kratki igrani film i 1000 €
KAD JE NAMIBIJA BILA GRAD... / WHEN NAMIBIJA WAS A CITY.../ ALS NAMIBIA EINE STADT WAR...
Ilker Çatak & Johannes Duncker / Njemačka / 2010 / 24'

Zlatna kolica za najbolji dokumentarni film i 1000 €
NA RUBU RUSIJE / AT THE EDGE OF RUSSIA / KONIEC ROSJI
Michał Marczak / Poljska / 2010 / 72'

Posebno priznanje u dokumentarnoj konkurenciji
ZEMLJA ZNANJA / LAND OF KNOWLEDGE
Saša Ban / Hrvatska / 2011 / 65'

Zlatna kolica za najbolji hrvatski film u programu Kockice i skuter Sanili Devil
KOMBA
Tin Žanić / Hrvatska / 2011 / 15'

T-Com nagrada publike za najbolji film
TIRANOUSAUR / TYRANNOSAUR
Paddy Considine / UK / 2010. / 91'

Scenaristička radionica Palunko 9
STAKLENKE
Lana Brčić
Posebna pohvala: EVINA IGRA, Sanja Đurić i VLAK ZA NEPOZNATO, Hrvoje Marin

 

POBJEDNICI VIII. ZAGREB FILM FESTIVALA

Zlatna kolica za najbolji dugometražni film i 4000 €
PLJAČKAŠ / THE ROBBER / DER RÄUBER
Benjamin Heisenberg / Austrija, Njemačka

Posebno priznanje u dugometražnoj konkurenciji
MEDALJA ČASTI / MEDAL OF HONOR / MEDALIA DE ONOARE
Calin Peter Netzer / Rumunjska

Zlatna kolica za najbolji kratki igrani film i 1000 €
RITA
Antonio Piazza i Fabio Grassadonia / Italija

Posebno priznanje u kratkometražnoj konkurenciji
SREĆA / HAPPINES / GLÜCK
Šejla Kamerić / BiH, Njemačka

Zlatna kolica za najbolji dokumentarni film i 1000 €
JA, MOJA CIGANSKA OBITELJ I WOODY ALLEN / ME, MY GYPSY FAMILY AND WOODY ALLEN / IO, LA MIA FAMIGLIA ROM E WOODY ALLEN
Laura Halilovic / Italija

Posebno priznanje u dokumentarnoj konkurenciji
DJECA KAROSTE / CHILDREN OF KAROSTA / KAROSTAS BERNI
Janis Jurkovskis / Estonija, Latvija

Zlatna kolica za najbolji hrvatski film u programu Kockice
ONDA VIDIM TANJU / THEN I SEE TANJA
Juraj Lerotić

 

POBJEDNICI VII. ZAGREB FILM FESTIVALA

Zlatna kolica za najbolji dugometražni film i 5000 €
UBIO SAM MAJKU / I KILLED MY MOTHER /  J'AI TUÉ MA MÈRE

Xavier Dolan-Tadros / Kanada

Specijalno priznanje u dugometražnoj konkurenciji
LIBANON / LEBANON

Samuel Maoz / Izrael, Njemačka, Francuska

Pohvala žirija u dugometražnoj konkurenciji
NAJSRETNIJA DJEVOJKA NA SVIJETU / THE HAPPIEST GIRL IN THE WORLD / CEA MAI FERICITA FATA DIN LUME

Radu Jude / Rumunjska, Nizozemska, Francuska

Zlatna kolica za najbolji kratki igrani film i 1500 € (nagradu dijele dva filma)
ODSUTNA / MISSING / MISSEN

Jochem de Vries / Nizozemska
SVAKI DAN NIJE ISTI / EVERY DAY IS NOT THE SAME / VSAKDAN NI VSAK DAN  
Martin Turk / Slovenija

Zlatna kolica za najbolji dokumentarni film i 1500 €
LUDI ŽIVOT / CRAZY LIFE / LA VIDA LOCA

Christian Poveda / Francuska, Španjolska, Meksiko

Posebno priznanje u programu dokumentranog filma
STARI PARTNER / OLD PARTNER / WONANGSORI

Chung – Ryoul Lee / Južna Koreja

Zlatna kolica za najbolji hrvatski film u programu Kockice i 1000 €
HLADNA FRONTA / COLD FRONT

Uroš Živanović

Novčana sredstva koja se dodjeljuju u glavnom međunarodnom programu osigurava Vipnet.
Novčana sredstva u programu Kockice osigurava magazin BUG.

 

POBJEDNICI VI. ZAGREB FILM FESTIVALA

Rumba
Dominique Abel, Fiona Gordon, Bruno Romy / Belgija, Francuska
-Zlatna kolica za najbolji dugometražni film i 5000 €

Pustinja duše / Desert Within / Desierto Adentro
Rodrigo Plá / Meksiko
Specijalno priznanje u dugometražnoj konkurenciji

Ptičica ! / Cheese...
Huseyin Tabak / Austrija, Njemačka
-Zlatna kolica za najbolji kratki igrani film i 1500 €

Crvena utrka/ The Red Race Chao Gan / Kina, Njemačka
-Zlatna kolica za najbolji dokumentarni film i 1500 €

Loš dan za kapetana kuku / Bad Day For Captain Cook
Marin Juranić, Hana Veček
-Zlatna kolica za najbolji hrvatski film u programu Kockice i 1000 €

Novčana sredstva koja se dodjeljuju u glavnom međunarodnom programu osigurava Vipnet.
Novčana sredstva u programu Kockice osigurava magazin BUG.

 

POBJEDNICI V. ZAGREB FILM FESTIVALA

Izgnanstvo / Izgnanie / The Banishment
Andrej Zvjagincev / Rusija
- Zlatna kolica za najbolji dugometražni igrani film i 5000 €

Šta ja znam / What do I Know
Šejla Kamerić, Timur Makarević / Bosna i Hercegovina
- Zlatna kolica za najbolji kratkometražni igrani film i 1500 € 

Vojnički dnevnici / The Alpha Diaries
Yaniv Berman / Izrael
- Zlatna kolica za najbolji dokumentarni film i 1500 €

Pusti me da spavam
Sara Hribar
- Zlatna kolica za najbolji hrvatski film u programu Kockice i 2000 €

Kontrola / Control
Anton Corbijn / UK, SAD
- Vip nagrada publike i 1000 €

Izgubljeno blago vitezova Templara / Tempelriddernes / The Lost Treasure of the Knights Templar
Kasper Barfoed / Danska
- nagrada dječje publike u programu Vip Bibijada

Novčana sredstva koja se dodjeljuju u glavnom međunarodnom programu osigurava Vip.
Novčana sredstva u programu Kockice osigurava časopis Bug.

DOBITNICI NAGRADA NA IV. ZAGREB FILM FESTIVALA SU:

DAS LEBEN DER ANDEREN / ŽIVOT DRUGIH,
Njemačka, Florian Henckel Von Donnersmarck
- Zlatna kolica za najbolji cjelovečernji igrani film i 4000 EUR Generalnog sponzora Vip-a
 
A FOST SAU NA FOST? / 12:08 ISTOČNO OD BUKUREŠTA,
Rumunjska, Corneliu Porumboiu
- Specijalno priznanje žirija za cjelovečernji igrani film i 500 EUR Generalnog sponzora Vip-a

SNIFFER, Norveška, Bobbie Peers
- Zlatna kolica za najbolji kratki igrani film i 1500 EUR Generalnog sponzora Vip-a

I FOR INDIA / I KAO INDIJA, UK, Italija, Njemačka, Sandhya Suri
- Zlatna kolica za najbolji dokumentarni film i 1500 EUR Generalnog sponzora Vip-a

I, SOLDIER / JA VOJNIK, Turska, Koken Ergun
- Specijalno priznanje žirija za dokumentarni film i 500 EUR Generalnog sponzora Vip-a

DAS LEBEN DER ANDEREN / ŽIVOT DRUGIH, Njemačka, Florian Henckel Von Donnersmarck
- Vip NAGRADA PUBLIKE (1000 EUR Generalnog sponzora Vip-a)

KOCKICE

AJDE, DAN ... PROĐI ..., Matija Kluković
- Zlatna kolica i 2000 EUR pokrovitelja nagrade časopisa BUG

NIJE DA ZNAM, NEGO JE TO TAKO, Tanja Golić
- Specijalno priznanje žirija i 1000 EUR pokrovitelja časopisa BUG

Vip Film Flash Award
- Duhovite mijene smiješnih lica
, Jurica Starešinčić

Scenaristička radionica Palunko
- Taxideyo, Filip Peruzović
- posebno priznanje: Kosjenka Krapac ('Žarulja') i Srđan Laterza ('Iza')



Na III. Zagreb Film Festivalu nagrađeni
su:

- u kategoriji dugometražnog igranog filma

Ledenjak / Dominique Abel, Fiona Gordon i Bruno Romy / Belgija

- posebno priznanje u ovoj kategoriji

Iluminacija redateljice Pascale Breton / Francuska
- u kategoriji kratkometražnog igranog filma

Zimski san / John Williams / Velika Britanija

- posebno priznanje u ovoj kategoriji

U sjeni / Olivier Masset-Depasse / Francuska
- u kategoriji dokumentarnog filma

Prvi na mjesecu / Alexey Fedorchenko / Rusija
- u kategoriji Kockice nagrađen je film:

Posljednja pričest / Ivan-Goran Vitez.
- VIP nagrada publike

Što je muškarac bez brkova / Hrvoje Hribar / Hrvatska

Nagradu na Festivalu Prvih dijeli troje autora:

Ana Ogrizović s radom Šašavi dvor / Ivica Juretić s radom Art brut: Simboli / Emil Matešić s dramom Sređeni.
Nagradu na scenarističkoj radionici Palunko osvojila je Iva Ilakovac s radom Mišolovka.
Nagradu za Red Bull flesh film osvojio je Danilo Dučak za rad Kolica.


Na II. Zagreb Film Festivalu nagrađeni su:

- u kategoriji dugometražnog igranog filma
SLIJEPO OKNO / MANG JING
redatelj: Li Yang (Njemačka/Hong Kong/Kina)

- specijalna nagrada žirija za dugometražni igrani film:
MARIA MILOSTI PUNA / MARIA, LLENA ERES DE GRACIA
redatelj: Joshua Marston (SAD/ Kolumbija)

- u kategoriji kratkog igranog filma
KAVA I CIGARETE / UN CARTUS DE KENT SI UN PACHET DE CAFEA
redatelj: Cristi Puiu (Rumunjska)

-u kategoriji dokumentarnog filma
KONTROLNA TOČKA / MAHSSOMIM
redatelj: Yoav Shamir (Izrael)

- specijalna nagrada žirija za dokumentarni film:
PUTINOVA MAMA / POETINS MAMA
redateljica: Ineke Smits (Nizozemska)

Nagrade su dodijelili članovi žirija: Jade D'Cruz, Cristian Nemescu, Pjer Žalica, Vinko Brešan

 

Na II. Festivalu Prvih nagrađen je:

Marijan Vejvoda za rad AUTOLOPATA 2CV

Nagradu su dodijelili članovi žirija: Olga Jovanović, Suzana Marjanić, Hrvoje Jurić, Andrija Vranić.


Na I. Zagreb Film Festivalu nagrađeni su:

- u kategoriji dugometražnog igranog filma
POVRATAK
redatelj: Andrei Zvjagintsev (Rusija)

- specijalna nagrada žirija za dugometražni igrani film:
GORI VATRA
redatelj: Pjer Žalica (Bosna i Hercegovina)

- u kategoriji kratkog igranog filma:
PRIČA IZ BLOKA "C"
redatelj: Cristian Nemescu (Rumunjska)

- posebno priznanje žirija za kratki igrani film:
ŠKOLARAC
redateljica: Edina Kontsek (Njemačka)

- u kategoriji dokumentarnog filma:
SONOV POSAO
redateljica: Jade D'Cruz (Velika Britanija)

Nagrade su dodijelili članovi žirija: Murad Ibragimbekov, Paul Raphael iMIljenko Jergović

 

Na I. Festivalu Prvih nagrađena je:

Lina Kovačević za rad BANNERI.

Nagradu su dodijelili članovi žirija: Ana Grbac, Katarina Peović Vuković, Vlado Bulić, Zoran Roško i Tonči Valentić